Sami Yli-piipari  - Chair of Judges

Yang Chen - Emcee

Patricia Goh - Canada

Preliminary Schedule of Events

Officials​

Mark Tabor - Scrutineering

Rick Poppa - DJ

Andrea Zaramella

Lee Fulk & Michelle Crowder - Registration Desk

Burt Jackson - Deck Captain

Mark Barth - Adjudicator

Anatoli Gorolevici

Both start times and days of events may change due to the number of entries upon closing online Registration.  We always strive to accommodate the most athletes and make your competition experience a great one! 


Preliminary Schedule of Events

 Friday Session 1

 8:00 AM Registration Desk Opens

10:00 AM Senior 2, 3, 4, 5, Pro/Am - Smooth Syllabus, Novice, Pre-Champ 

  3:00 PM Senior 2, 3, 4, 5, Pro/Am - Rhythm Syllabus, Novice, Pre-Champ 

  5:00 PM Western/Nightclub – Pro/Am

 

Friday Night  Session 2

  7:30 PM  Under 21 Rising Star, Fun Dances

                   Youth, Senior 1, 3, 5 Championship Standard

                   Adult, Senior 2, 4 Championship Latin

                  Adult, Senior 2, 4 Championship Smooth

                  Youth, Senior 1, 3, 5 Championship Rhythm

                 WDSF Senior I & 2 Smooth

                 Pro/Am Scholarship Smooth

                 Pro/Am Scholarship Latin

 

Saturday – Session 3

  8:00 AM  Youth, Adult, Senior I, Pro/Am - Smooth Syllabus, Novice, Pre-Champ 

11:00 AM  Adult, Senior 1, 2, 3, 4, 5, Pro/Am - Standard Syllabus, Novice, Pre-Champ 

  4:00 PM  Pre-Teens, Juniors, Youth - Standard Syllabus, Novice, Pre-Champ 

 

Saturday Night   Session 4  -  Standard & Latin Show by Errol & Ami Williamson

    7:30 PM   Show Dance; Formation

                  Adult, Senior 2, 4 Championship Standard

                  Youth, Senior 1, 3, 5, Championship Latin

                  Youth, Senior 1, 3, 5, Championship Smooth

                  Adult, Senior 2, 4 Championship Rhythm

                   WDSF Senior 1 & 2 Standard

                  Pro/Am Scholarship Standard

                  Pro/Am Scholarship Rhythm

 

 

Sunday – Session 5

   8:00 AM Pre-Teen, Junior, Youth - Latin 

 12:00 PM  Adult, Senior 1, 2, 3, 4, 5; Pro/Am - Latin 

   3:00 PM Adult, Senior I -  Rhythm 

   4:00 PM  Competition Ends





Gwen Silva

Steven Hadley

Kathryn Schaffer

Phil Lee - Canada

Kim Smith

Chris Skates




Trevor Luff